تلفظ و ارتباط آن با اَکسِنت

تلفظ pronunciation چیست؟

اکسنت accent یا همان لهجه ترکیبی از سه مولفه اصلی است: ‌اینتونیشن intonation ( آهنگ کلام)، لیِزان liaison (اتصالات کلمه)،‌ و تلفظ pronunciation (صداهای گفتاری در حروف مصوت،‌ بی صدا، و ترکیباتشان). هرچه در مکالمات و ارتباطات کلامی به زبان انگلیسی بیشتر پیشرفت میکنید، بیشتر به اهمیت accent پی میبرید تا جاییکه مجبور خواهید گردید تا به اکسنت از زوایای دیگر بنگرید. شما همچنان تشخیص خواهید داد که گرامری که قبلاً مطالعه کرده بودید از اکسنتی که بر روی آن کار میکنید کاملا داستانهای متفاوتی هستند و همانقدر که برروی حفظ و یادگیری مطالب گرامری زمان صرف کرده اید، اکنون لازم است تا برای ارتقا سطح زمان خود روی تلفظ و اکسنتتان کار کنید. قسمتی از این تفاوت این است که گرامر و واژگان کاملاً‌ سیستماتیک و دارای ساختار مشخصی هستند، اما از سوی دیگر اکسنت یک فرم کاملاً‌ ابتدایی،‌ آزاد وخلاقانه است. در واقع گرامر grammar و واژگان vocabulary خود بدنه و پیکره زبان هستند در حالیکه اکسنت accent روح زبان است. بنابراین هر چه بیشتر به موزیک گوش کنید،‌ فیلم ببینید و در جامعه با افراد نیتیو به گفت و شنود بنشینید،‌ ذهنتان بیشتر نسبت به اهمیت اکسنت مناسب پی خواهد.  

 

آیا من می توانم یک اکسنت  accent جدید یاد بگیرم؟

آیا یک انسان واقعا میتواند اکسنت جدیدی را به خوبی فرا بگیرد؟ بسیاری از مردم احساس میکنند که پس از رسیدن به سنین مشخصی این امر محقق نخواهد شد.  اما بگذارید پاسختان را با یک سوال بدهم: آیا کسیکه موزیک کلاسیک کار میکندقادر است جاز بنوازد؟ اگر آنها تمرین کنند البته که می توانند! برای اینکه شما با یک اکسنت جدید آشنا شوید آنچه که اهمیت دارد صرفاً‌ مساله یادگیری و تمرینات کافی مطرح میباشد. این به خود شما بستگی دارد که آیا انگیزه کافی برای یادگیری و انجام تمرینات متناسب را خواهید داشت یا خیر. اینکه چقدر اینکار را به خوبی انجام خواهید داد و در آن پیشرفت خواهید کرد کاملاً ‌بستگی دارد به اینکه چقدر مشتاق هستید تغییر بکنید و متفاوت به نظر برسید نسبت به آنچه که در تمام سالهای گذشته زندگیتان بوده اید.
یک موضوع خیلی مهم که نیاز است به خاطر داشته باشید همواره این است که از همان اکسنت accent گذشته و غیر حرفه ای خودتان میتوانید استفاده کنید برای اینکه بگویید منظورتان چیست و احتمالا برای انتقال منظورتان به مخاطب نیتیو native بخشهای مشخص یک کلمه یا همان استرسها main stress و معانی خاصی را که از طریق آواها و اصوات انتقال میدهند را در نظر نخواهید گرفت. بهتر است بدانید که تحقیقات ثابت کرده اند که این معانی بسیار مهمتر هستند از خود کلمات و گاها حتی گرامری که در جمله بندیتان از آن استفاده میکنید. اینتونیشن intonation یا آهنگ کلام نیز به نوعی همین اهمیت را دارد. احتمالاً‌ متوجه شده اید که افراد بومی native به سرعت صحبت میکنند بطوریکه شما فرصت شنیدن بسیاری از کلمات کوچک و حروف اضافه را از دست میدهید. با این وجود مکالمه و گفت و شنود با افراد نیتیو خصوصاً‌ وقتی که آنها لزومی نمی بینند تا سطح مکالمه عادی و روزمره خود را با شما تنظیم بکنند (برای اینکه احتمالاً‌ وضعیت زبان شما در حد افراد بومی قوی نیست) میتواند فرصت بسیار ارزنده ای برایتان باشد تا اکسنت accent را به خوبی تمرین کرده باشید. افراد بومی ممکن است اغلب به کسانی که در حال تمرین و یادگیری زبان انگلیسی هستند توصیه کنند که [آرام و واضح صحبت کنید]. آنها از ارایه چنین توصیه ای نیت خوبی دارند و هدفشان کمک کردن به شماست اما این دقیقاً‌ بر خلاف آن چیزی است که شما باید برای تمرین کردن بدان عمل کنید. برای مشخص شدن این موضوع باید به شما بگویم که آزمایشات و تحقیقات زیادی انجام شده و بر روی زبان آموزان غیر نیتیو non-native که ابتدا از آنها خواسته شده بود جملاتی را به آرامی و با دقت بیان کنند و سپس از آنها خواسته شد که همان کلمات را به سرعت و با اینتونیشن حداکثری تکرار کنند. بعضاً‌ انجام چنین تست ها و آزمایشاتی و اجرای آنها از سوی زبان آموزان، کمتر از ده دقیقه زبان می برد اما نتایج به دست آمده مشخص می کردند که در همین زمان کوتاه،‌ دانش آموزان چنان تغییر کرده بودند که انگار سالها در میان مردم متکلم به زبان انگلیسی native زندگی کرده اند.
یکی از روش های کاملا اثبات شده برای تمرین اکسنت این است که همزمان با اینکه گفتمانی را می شنوید، متن دقیق آن را نیز در پیش رویتان داشته باشید. به این ترتیب با چند بار تکرار و تمرین در یک عبارت و جمله می توانید به تفاوت های میان آنچه که می شنوید و کلماتی که عملاً ‌در متن می بینید پی ببرید. از طریق دیدن و شنیدن همزمان، تفاوت های میان ظاهر زبان (spelling) و صدای زبان (pronunciation and other aspects of accent) پی خواهید برد.

در این روش تمرینی فراموش نکنید که تکرار هر عبارت بلافاصله پس از شنیدن و ر‌ویت کلماتش، تمرین فوق العاده ای برای تقویت اکسنت شماست. از تکرارهای زیاد خسته نشوید و سعی کنید که عینا جمله را همانند آنچه که فرد بومی بیان کرده بگویید.

 

تفاوت اکسنت و پرونانسیشن

بسیاری از مردم اکسنت و پرونانسیشن را یکسان می پندارند. چنین تفکری حرفه ای و درست نمی باشد. آمریکا کشور بزرگی است و در حالی که پرونانسیشن در این سرزمین از ساحل شرقی به ساحل غربی،‌ و از ایالاتهای شمالی تا ایالاتهای جنوبی کاملاً‌ متفاوت است دو مورد از سه  مولفه تعریف کننده اکسنت کاملاً یکسان هستند-- آهنگ صدا یا اینتونیشن و همچنین اتصالات کلمه یا لیزان.  بهتر است تمرینات گسترده ای را روی این دو مولفه داشته باشید. پرونانسیشن یا تلفظ کلمات به صورت انفرادی یک استاندارد جهانی و مشخص است که آشنایی با سمبل های فونتیک phonetic symbols و همچنین آی پی اِی  ipa کمک شایانی به شما در جهت تمرین پرونانسیشن کلمات به صورت انفرادی می کند.

 

کدام اکسنت صحیح است؟

اکسنت استانداد آمریکایی به لحاظ اولا وسعت سرزمینی،‌ ثانیاً‌ گستردگی منابع و مأخذ تمرین که در دسترس باشند و همچنین به لحاظ تعدد رسانه ها و کمپانی های فیلم سازی و سرگرمیهای رسانه ای و نیز وسعت کمی و کیفی تولیدات آنها در واقع جامع ترین، راحت ترین و در دسترس ترین اکسنت برای تمرین و یادگیری می باشد. اگر چه تفاوت های اکسنت در نقاط مختلف جغرافیای آمریکا مشهود هستند، اما شما می توانید روی اکسنت استاندارد آمریکایی که توسط آن می توانید در امور تحصیلی، بیزنس و ارتباطات روزمره گلیم خود را براحتی از آب بیرون بکشید و امور خود را به گونه ای انجام دهید که گویش شما به راحتی توسط افراد بومی و نیتیو قابل فهم باشد. این همان روش تمرینی است که با کمی وشتکار و تلاش به شما کمک خواهد کرد تا بعنوان یک استاد دانشگاه در کلاس درستان را ارایه دهید،‌ بعنوان یک مجری و برنامه گذار رادیویی یا تلویزیونی برنامه های خود را اجرا کنید و اکثریت قریب به اتفاق مردم نیتیو در آمریکا و کانادا با چنین تلفظ و اکسنتی آشنا هستند و به آن عادت دارند.

 

کسانی که می خواهند روی اکسنت خودشان تمرین کنند نباید زود دلسرد و نا امید شوند، این مهم ترین مساله می باشد. اولاً، اکسنت شما بد نیست؛ بلکه به گوش افراد نیتیو آمریکا یا کانادا ممکن است در ابتدا و قبل از شروع تمارینتان نا آشنا باشند. یک جُک مشهور است که می گوید: آدمی که سه تا زبان را بلد است Trilingual می نامند،‌ و کسی را که به دو زبان تکلم میکند را ‌Bilingual می نامند اما کسی را که فقط یک زبان میداند را آمریکایی American می نامند.
 


موضوعات مرتبط با این یادداشت:

مراحل رسیدن به سطح پیشرفته زبان

 

راحت و رایگان با ما در تماس باشید

ثبت نام و شهریه کلاسها


سخن اخر:
از طریق این وبسایت و یا سایر شبکه های اجتماعی میتوانید مهارتها و تاکتیکهایی را در خصوص زبان و ادبیات انگلیسی بیاموزید و آنها را در جهت منسجم ساختن ساختار زبان انگلیسی بعنوان زبان دوم استفاده کنید، بااینحال موکدا به شما کاربران محترم توصیه میکنیم که شرکت در کلاسهای آموزشی زیر نظر اساتید حرفه ای و کارآزموده و باتجربه بهترین و موثرترین روش برای انجام تمرینات هدفمند با هدف برطرف کردن نقاط ضعف و اشکالات شما و نیز تسریع روند کاربرد آموخته هایتان میباشد.

شاد و موفق باشید.


©مطالب مندرج در این وبسایت با زحمت و صرف زمان و تجربه فراوان گردآوری، تالیف یا ترجمه شده اند. هرگونه کپی برداری و تکثیر از آن بهر نحوی از انحأ، با هر هدف و در هرکجای جهان، پیگیرد حقوقی و قضائی خواهد داشت.

 

 

 


طراحی سایت و سئو توسط ضابط