کشورهای انگلیسی زبان دنیا

کشورهای انگلیسی زبان جهان و مروری بر جغرافیای ادبی زبان انگلیسی

 

بیش از دو میلیارد نفر در جهان به زبان انگلیسی صحبت میکنند. حجم این جمعیت متکلم به زبان انگلیسی آن را به پرگوینده ترین زبان در سرتاسر عالم تبدیل کرده است.  با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ میلیون نفر متکلم بومی، کشور ایالات متحده امریکا در ردیف نخست متکلمین به زبان انگلیسی در صدر جهان قرار گرفته است.

 

جدا از جمعیت مهاجر و افرادی که انگلیسی را بعنوان زبان دوم یا سوم فرا گرفته اند، در انگلستان بیش از ۶۰ میلیون نفر، در کانادا بیش از 29میلیون، در استرالیا در حدود 25میلیون، در جمهوری ایرلند حدود ۷ میلیون و در نیوزلند در حدود ۵ میلیون نفر انگلیسی را بصورت کاملا بومی native فراگرفته و صحبت میکنند.

 

در اتحادیه اروپا زبان انگلیسی بعنوان یکی از با اولویت ترین ۲۴ زبان رسمی این اتحادیه شناخته شده است که بصورت گسترده ای در موسسات و سازمانها و توسط جمعیت ساکن در این اتحادیه مورد استفاده رسمی و غیر رسمی قرار میگیرد.

 

تخمین زده شده که کسانی که در دنیا زبان انگلیسی را بعنوان زبان دوم مکالمه و یا درک مطلب و خوانش استفاده میکنند با جمعیت حدود ۲میلیارد نفر با اختلاف فاحشی نسبت به ۴۷۰ میلیون متکلم بومی -- که زبان انگلیسی زبان مادری انهاست -- قرار دارند. دیوید کریستال David Crystal که یک نویسنده و پژوهشگر مطرح در زمینه ادبیات است به تحقیق اثبات کرده که از سال ۲۰۰۳ تا کنون جمعیت غیر بومی سخن گو به زبان انگلیسی نسبت به کسانیکه انگلیسی زبان مادری انهاست به نسبت سالانه ۳ بر ۱ افزایش میابند. با جمع کردن تعداد کسانی که انگلیسی را بعنوان زبان دوم در زندگی روزمره خود بکار میبرند بعلاوه کسانی که زبان اولشان انگلیسی است براحتی متوجه میشویم که انگلیسی پرکاربردترین و پرمخاطب ترین زبان در سرتاسر جهان است.

 

همچنین تنوع زبان انگلیسی محاوره ای در پهنه خاص جغرافیایی Dialect Chain بصورت انواع مختلف ادبی شامل انگلیسی-انگلیسی، کانادایی، امریکایی، استرالیایی، نیوزلندی، ایرلندی مطرح میباشد که اگر بدانها انگلیسی جنوب افریقا، هندوستان، نیجریه، جاماییکا، فیلیپین، ترینیداد و توباگو را با داشتن میلیونها متکلم اضافه کنیم، دارای گسترده ترین پهنه تنوع ادبی جغرافیایی Dialect است.

 

کشور هندوستان امروزه مدعیست که دومین کشور انگلیسی زبان جهان به لحاظ جمعیتی است. موثق ترین آمار در این خصوص حدود ۱۰ درصد مردم هندوستان با جمعیتی حدود ۱۲۵ میلیون نفر را نشان میدهد که قادرند بصورت روان انگلیسی را بعنوان زبان دوم خود صحبت کرده و یا از درک مطلب انگلیسی را در سطح پیشرفته بهره ببرند.

 

انگلیسی یک زبان کاملا رسمی در برخی از کشورهاییست  که زبان انگلیسی حتی بعنوان زبان محاوره ای مرسوم آنها شناخته نمی شود. این کشورها شامل: بوتسوانا Botsowana ،کامرون، اسواتینی Eswatini، فیجی، غنا، هندوستان، کنیا، جمهوری مالتا، نامبیا، نیجیریه، پاکستان، فیلیپین، سریلانکا، سودان، آفریقای جنوبی، تانزانیا، اوگاندا، زامبیا، زیمباوه و غیره هستند.

 


همچنین کشورهایی وجود دارند که در قسمتی از قلمرو خاکی وابسته آنها، زبان انگلیسی به عنوان یک زبان کاملا نیمه رسمی شناخته می شود مثل هنگ کنگ از قلمرو چین و ماسکیدوکوست از قلمرو نیکاراگوئه که در نتیجه تاثیر استعمار انگلستان و آمریکا در این مناطق به وجود آمده اند. هند و پاکستان، انگلیسی را به عنوان زبان دوم و رسمی خود معرفی می کنند. در پاکستان بعد از زبان اردو، زبان انگلیسی در نتیجه قوانین انگلیسی به نام (Raj) بوجود آمده اند که پاکستان را تبدیل به تنها کشور اسلامی مطرح میکند که در آن انگلیسی به رسمیت شناخته شده است.

 

سریلانکا و فیلیپین زبان انگلیسی را به عنوان دومین و همچنین سومین زبان رسمی خود پذیزفته و استفاده می کنند.

 


زبان انگلیسی به عنوان یکی از مطرح ترین 11 زبان رسمی در جنوب آفریقا استفاده میشود. همچنین انگلیسی بعنوان زبان رسمی در قلمروهای وابسته استرالیا (Norfolk, Christmas Island and Cocos Islan ) می باشد. چنین وضعیتی در ایالت متحده آمریکا، چین وسرزمینهای تابعه آنها نیز حاکم است.

 


اگرچه دولت فدرال آمریکا تاکنون هیچ زبانی را به عنوان زبان رسمی خود انتخاب نکرده، اما زبان انگلیسی به وضوح بعنوان زبان رسمی توسط 32 دولت ایالتی از میان 50 ایالت آمریکا شناخته و مطرح شده است. بعلاوه فرایند شهروندی آمریکا شامل گذراندن و قبول شدن در آزمون زبان انگلیسی در حد مبتدی است.


آزمون زبان انگلیسی شهروندی آمریکا معتبرترین و رسمی ترین گواه برای اعتبار زبان انگلیسی در ایالات متحده آمریکا می باشد. آزمون زبان انگلیسی شهروندی کانادا و آزمون زبان انگلیسی شهروندی استرالیا، نیوزلند و انگلستان از پرتقاضاترین آزمونهای زبان انگلیسی هستند.


زبان انگلیسی همچنان در بسیاری از مستعمرات سابق انگلستان از قبیل بحرین، بنگلادش ، برونئی، قبرس و امارات متحده عربی کاربرد فراوان و کاملا رسمی دارد.


انگلیسی یگانه زبان دهکده جهانی است


از آنجا که زبان انگلیسی بطور گسترده ای در سرتاسر جهان صحبت میشود، از آن بعنوان یگانه زبان دهکده جهانی یا lingua franca در دنیای مدرن یاد میگردد. Lingua franca به معنی در مجموع تحت عناوینی نظیر؛ زبان رایج ، متداول، اقتصاد و بیزنس، کمکی و میانی تعریف و شناخته میشود. در حالیکه انگلیسی در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان اولین زبان رسمی روزمره و رایج شناخته شده نیست، اما هم اکنون به عنوان جامع ترین و پر مخاطب ترین زبان رسمی خارجی به طور گسترده ای تدریس می شود. تدریس زبان انگلیسی بعنوان یکی از مشاغل مهم و با درامد قابل ملاحظه در سطح جهان مطرح است.

 


طبق معاهدات بین المللی زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی هوانوردی، دریانوردی، بازرگانی و بسیاری از معاهدات بین المللی شناخته می شود. زبان انگلیسی مهمترین زبان رسمی سازمان ملل و بسیاری از ارگانهای بین المللی شامل کمیته بین المللی المپیک (International Olympic Committee ) می باشد.


زبان انگلیسی به عنوان یکی از دو زبان رسمی فضانوردی در تمام ایستگاههای فضایی به همراه زبان روسی استفاده میشود.


زبان انگلیسی در اتحادیه اروپا بیش از هرکجای دنیا مورد تحقیق و توسعه قرار گرفته است و در حدود 67 درصد جمعیت کشورهای اروپایی قادر به تکلم و یا فهم و درک مطلب زبان انگلیسی هستند. این آمار از سال2012 شامل زبان آلمانی و فرانسه به ترتیب 18 و 15 درصد می باشد که -- در مقایسه با 67 درصدی که رتبه زبان انگلیسی در این خصوص است -- با اختلاف فاحشی در رتبه های دوم و سوم بعد از زبان انگلیسی قرار دارند.

 


جمعیت قابل ملاحظه ای از جوانان در اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی غیر انگلیسی زبان از سال 2012 تا کنون قادر به مکالمه و درک مطلب انگلیسی هستند. این جمعیت شامل 90 درصد جوانان کشور هلند، 89 درصد در کشور مالتا، 86 درصد در کشورهای سوئد و دانمارک، 73 درصد در قبرس، کرواسی و مجارستان، 70 درصد در فنلاند و بیش از 50 درصد در یونان، بلژیک ، لوگزامبورگ ، اسلوانی و آلمان هستند.

 


در سال 2012 به استثنای بومیان ساکن اتحادیه اروپا 38 درصد از جمعیت اتحادیه اروپا نیز قادر به مکالمه و درک مطلب زبان انگلیسی شناخته شده اند.


کتابها، مجلات، روزنامه ها و مقالات علمی فراوانی به زبان انگلیسی به طور گسترده در سراسر جهان منتشر میشوند و انگلیسی همواره به عنوان قاطع ترین و مهمترین زبان علمی جهان شناخته شده است.

 


مقیاس علمی جهانی (ISI ) شاخصی را بعنوان ( Science Citation Index( SCI ارائه کرده و بر آن مبنا گزارش میکند که؛ از اوایل سال 1997 بیش از 95 درصد مقالات منتشرشده در آن نهاد به زبان انگلیسی بوده اند. جالب است بدانبد که تنها در حدود نیمی از این حجم مقالات توسط نویسندگان ساکن کشورهای انگلیسی زبان انتشار یافته اند.

 


از نظر انتشارات ادبی و چاپ کتب، زبان انگلیسی به طور قابل ملاحظه ای در صدر زبانهای کتب منتشر شده جهان قرار گرفته است. این مقدار برای انتشار کتب در حدود 30 درصد و همچنین 32 درصد از حجم محتوای اینترنت در سال 2011 را تشکیل میداده.

 


کاربرد گسترده و فزاینده زبان انگلیسی در سطح جهانی سایه فزاینده و ویرانگری بر بسیاری از زبانهای رقیب دیگر افکنده که منجر به فرایند تغییر زبانی (Language Shift) و حتی مرگ زبانی (Language Death)  شده است. حتی به خاطر گستردگی و پر کاربرد بودن زبان انگلیسی و بازخورد فرهنگی و قوی زبان انگلیسی در بسیاری از جوامع، واژه جدیدی به عنوان امپریالیسم ادبی (linguistic imperialism) بر علیه کاربرد گسترده زبان انگلیسی در سطح جهانی شکل گرفته است. امپریالیسم ادبی بطور ملموسی در سطح جهان درحال گسترده شدن است بطوریکه پیشبینی میشود در آینده زبان انگلیسی بعنوان یگانه زبان دهکده جهانی مورد کاربرد و استفاده جهانی قرار گیرد.

 

تالیف و ترجمه: مرتضی طاهری

 

موضوعات مرتبط با این یادداشت:

انگلیسی یکتا زبان دهکده جهانی است

مشاوره اخذ پذیرش تحصیلی

مشاهیر و ادبیات انگلیسی

کدامیک از دوره های زبان را شرکت کنم؟

راحت و رایگان با ما در تماس باشید

ثبت نام و شهریه کلاسها

 

سخن اخر:
از طریق این وبسایت و یا سایر شبکه های اجتماعی میتوانید مهارتها و تاکتیکهایی را در خصوص زبان و ادبیات انگلیسی بیاموزید و آنها را در جهت منسجم ساختن ساختار زبان انگلیسی بعنوان زبان دوم استفاده کنید، بااینحال موکدا به شما کاربران محترم توصیه میکنیم که شرکت در کلاسهای آموزشی زیر نظر اساتید حرفه ای و کارآزموده و باتجربه بهترین و موثرترین روش برای انجام تمرینات هدفمند با هدف برطرف کردن نقاط ضعف و اشکالات شما و نیز تسریع روند کاربرد آموخته هایتان میباشد.

شاد و موفق باشید.

 

©مطالب مندرج در این وبسایت با زحمت و صرف زمان و تجربه فراوان گردآوری، تالیف یا ترجمه شده اند. هرگونه کپی برداری و تکثیر از آن بهر نحوی از انحأ، با هر هدف و در هرکجای جهان، پیگیرد حقوقی و قضائی خواهد داشت.

 

 


طراحی سایت و سئو توسط ضابط