انواع شنیدار و تمرینهای Listening

تا بحال از خودتان پرسیده اید که چگونه Listening تمرین کنید؟ کدام یک از تمرینهای شنیداری انگلیسی برای شما مفید تر هستند؟ برای رسیدن به سطح پیشرفته Listening چقدر تمرین نیاز دارید و چطور باید این تمرینها را انجام دهید؟

برای پاسخ به سوالات فوق ابتدا میبایست انواع شنیدار، تاثیرات و تمرینات شنیداری Listening را بشناسید.

 

شنیداری گسترده و غیر متمرکز Extensive و شنیدار متمرکز Intensive و زنده

تمام زبان آموزان میتوانند مهرات Listening خود را ارتقا دهند. با شناخت و درک هر دو نوع Listening شما قادر خواهید بود فرصت خوبی برای دریافت و درک اصواتی غیر از صدای معلم خود را داشته باشید. همچنین، شناخت و توسعه مهارت شنیداری Listening بطور ناخودآگاه منجر به اصلاح و بهبود تدریجی مکالمه  Speaking و تلفظ انگلیسی شما نیز میشود.

 

الف. شنیدار گسترده Extensive و غیر متمرکز

همانطور که در انواع خوانش Reading و تمرینهای مرتبط با آن زبان آموزان به سطح بالاتری از درک واژگان انگلیسی vocabulary توام با گرامر میرسند، با انجام و تکرار تمرینات Listening هم میتوانند به همان اندازه پیشرفت کنند. برای انجام تمرینات غیر متمرکز شنیداری Extensive Listening معلم از دانش آموزان میخواهد تا حد امکان خود را در معرض انواع اصوات معنی دار شنیداری قرار دهد و زبان آموزان تشویق میشوند که حتی برای تفریح و سرگرمی سعی کنند تا به دیالوگهای یک ویدیوی کوتاه یا موزیکی را از خواننده مورد علاقه انگلیسی زبانشان گوش کنند. وجود چنین تمریناتی میتوانند حتی منجر به علاقمندی و افزایش انگیزه زبان آموزان برای فراگیری زبان انگلیسی شوند. انواع فایلهای، موزیکها، کاستها، سی دی ها، ویدیو ها و هر فایل صوتی موجود در صفحات وب که به آنها علاقمندید میتوانند بعنوان متریال و ابزار مورد استفاده شما قرار گیرند.

البته برنامه های رادیویی با تنوع و گوناگونی منحصر بفرد خود و خصوصا اینکه عموما مجریان این برنامه ها از میان افراد تحصیلکرده و سخنور انتخاب میشوند از بهترین انواع روشهای تمرین برای مهارت شنیداری غیرمتمرکز Extensive محسوب میشوند. البته فراموش نکنید که گوش دادن به برنامه های رادیویی ممکن است باعث بروز اشکالاتی برای زبان آموزانی که به سطح پیشرفته زبان انگلیسی نرسیده اند نیز بشوند. هرچند سالها قبل در مقاله ای به قلم ژوزف کووین Joseph Quinn خوانده بودم که؛ «زبان آموزان نباید از نفهمیدن تمام کلمات و جزءیات نگران باشند

با انجام تمرینات شنیداری بصورت غیرمتمرکز Extensive Listening، بدون اینکه متوجه باشید و به مرور زمان، مطالب زیادی را خواهید آموخت. در کلاسهایی که من برای زبان آموزانم برگزار میکنم، فایلهای صوتی بصورت دسته بندی شده برای زبان آموزان در سطوح آموزشی مختلف، سالهاست که ارایه میگردند و این فایلها و ویدیوها مرتبا مورد بازبینی، تغییر و جایگزینی قرار میگیرند تا جذابیت و کاربرد آنها برای زبان آموزان همواره حفظ شود. طبقه بندی و دسته بندی فایلهای صوتی و تصویری به لحاظ سطح کاربرد و جذابیت آنها برای زبان آموزان بنظر من از سخت ترین و پیچیده ترین وظایف یک استاد و مدرس زبان میباشد.

تمرینات شنیداری Extensive بهتر است با فایلها یا ویدیو هایی انجام شوند که قادر باشید فایل یا ویدیویی مورد نظر را موقتا متوقف pause کنید. اگر فیلمی را بزبان انگلیسی مشاهده میکنید بهتر است زیرنویس Subtitle ان را خاموش کنید (اگر تمرین Listening را مدنظر دارید)، وجود زیرنویس Subtitle، باعث میشود که شما بیشتر تمرین خوانش Reading زبان انگلیسی انجام دهید smiley چنانچه استثنأ به مواردی برخوردید که با چند بار تکرار هم موفق به درک جمله یا عبارتی نشدید، میتوانید زیرنویس یا Subtitle را برای چک و بررسی بیشتر موقتا روشن کنید. اساتید حرفه ای معمولا سعی میکنند تا با طرح سوالاتی شما را برای تمرین و تمرکز بیشتر بر روی تمرین Listening ارایه شده در کلاس درس متمرکز نمایند. به این ترتیب قطعا زیر نظر یک استاد باتجربه بهره بیشتری از انجام تمرینات شنیداری Listening تان خواهید برد.

 

ب. تمرینات شنیداری متمرکز Intensive و زنده

یک روش موثر برای اطمینان حاصل کردن از اینکه قادر به برقراری ارتباطات صحیح و موثر Communication در جامعه انگلیسی زبان هستید، انجام تمرینات شنیداری متمرکز Intensive Listening است. مثلا تصور کنید استادتان یا غریبه ای انگلیسی زبان به داخل کلاس وارد میشود و در باره موضوع خاصی که انتظارش را ندارید با شما به بحث و گفتگو مینشیند. در صورت بروز چنین اتفاقی میتوانید پی ببرید که چقدر در ایجاد مهارت ارتباط Communication پیشرفت کرده اید. برای رسید به چنینسطحی از ارتباطات هدفمند، بدون غلط، با توجه و بیان جزءیات مطالب مدنظرتان که شما مطرح میکنید و یا مخاطبتان ابراز میدارد و شما مجبور یا متعهد به درک جزپیات آن هستید، انجام تمرینات شنیداری متمرکز Intensive بسیار موثر هستند. انجام چنین تمریناتی معمولا میبایست حتما زیر نظر اساتید و معلمین ورزیده و کاربلد انجام شود. آنها بخوبی میدانند که نقاط ضعفتان چیست، کجاها ممکن مشکلات گرامری، تلفظ، لغات و ... ممکن است باعث شوند که نتوانید به سوالات مطرح شده پاسخ صحیح بدهید. نقاط ضعفتان را شناسایی و با ارایه تمرینات هدفمند روی آنها کار میکنند.

 

بهترین انواع تمرینات Intensive Listening که در کلاس میتوانند انجام شوند عبارتند از:

بلند خوانی داستان

اساتید میتوانند در کلاس درس داستانهایی را که بدقت نسبت به سطح معلومات زبان آموزان آن کلاس انتخاب شده اند و برای دانش آموزان آن کلاس احتمالا پرجاذبه و آموزنده هستند را با صدای بلند  بخوانند. اینکه چطور داستان انتخاب، طرح و یا ارایه شود به مهارت استادبستگی دارد، اما از آن مهمتر اینست که در میانه داستان و چه بهتر اگر در انتهای داستان سوالاتی از طرف استاد طرح و از زبان آموزان پرسیده شوند. دامنه سوالات در مورد داستان خوانده شده میتواند از نکات کلی مطرح شود تا سوالاتی که پاسخ به آنها توسط زبان آموزان نیاز به مهارت بالایی از نظر درک مطلب Comprehension داشته باشد. دانش آموزان برای پاسخ به سوالات ثانویه ممکن است بخواهند که مجددا تمام داستان، یا لااقل قسمتی از آن، خوانده شود. ممکن است در میانه داستان استاد از شما بخواهد که ادامه داستان را پیشبینی کنید.

 

پخش فایلهای ویدیویی، سخنرانی، موزیک یا غیره

نظیر آنچه که در مورد بلندخوانی داستان گفته شد، میتواند با پخش فایلهای ویدیویی و ... هم اتفاق بیافتد. یکی از مزایای این روش اینست که برای حداکثر چک و بررسی جزءیات توسط مدرس، ممکن است فایل موزیک یا ویدیو در قسمتهایی توسط استاد متوقف pause شود، در این حالت او از شما میخواهد که آخرین عبارتی را که شنیدید عینا تکرار کنید. تکرار عینی و دقیق عباراتی که چند ثانیه قبل شنیدید به آن سادگی که تصور میکنید نیست. ممکن است در این لحظه عدم توانایی شما برای تکرار عینی و دقیق عبارت مذکور، نقاط ضعفتان در تلفظ صحیح یا عدم اطلاع از معانی برخی کلمات و اصطلاحات باشد. استادتان بخوبی میداند کجا ویدیو را متوقف کند و کدام دانش آموز را با طرح چه نوع سوالی غافلگیر نماید devil

 

مصاحبه ها

یکی از مهیج ترین و پرطرفدارترین انواع تمرینات شنیداری Listening در کلاسهای من، ارایه انواع مصاحبه اعم از شغلی، چالشی و ... میباشد. خصوصا زمانیکه در کلاسهای گروهی از زبان آموزان خواسته میشود تا خودشان سوالات مصاحبه را از هم گروهی خود، از قبل بطور چالش آمیز تنظیم و ارایه کنند.

سوالاتی که در هر مصاحبه اعم از شغلی و ... از شما میشوند و پاسخهایی که به این سوالات میدهید میتوانند در سطوح مختلف تنظیم و ارایه شوند. برای پاسخ و طرح این سوالات شما نیاز به یک محیط آموزشی هدفمند از قبل طراحی شده هستید. منظورم ارایه سوالات چالش آمیز است که احتمالا انتظار آنها را ندارید و پاسخ هایی که با آنها داده میشود. بعضا در این شرایط از زبان آموزانم میخواهم که سوال مطرح شده یا پاسخ ارایه شده توسط همکلاسی خود را paraphrase کنند؛ یعنی همان سوال یا پاسخ را با جمله بندی مترادف و بدون تغییر محتوای گرامری ارایه کنند.

تمرینات شنیداری آزمونهای آیلتس IELTS و تافل TOEFL از انواع شنیدارهای Intensive هستند. مثلا در مراحل اول و دوم آزمون Listening آیلتس سوالاتی که از شما پرسیده میشود کلی تر هستند اما در فازهای سوم و چهارم، شما باید به سوالاتی پاسخ دهید که در آنها جزییات بیشتری لحاظ شده و خصوصا در مرحله چهارم، بسیاری از داسخهای با عبارات Paraphrase شده جایگزین گردیده اند.

رویهم رفته برای انجام تمرینات شنیداری Listening متمرکز Intensive نیاز به مهارت بیشتری به لحاظ سطح گرامر Grammar، لغت Vocabulary، تلفظ Pronunciation و درک مطلب Comprehension دارید. بهتر است این تمرینات در محیط کنترل شده کلاس زیر نظر اساتید، کنترل و هدایت شوند و شما  زمان و انرژی خود را بیشتر صرف انجام تمرینات شنیداری گسترده و غیر متمرکز  Extensive Listening بکنید.

 

 

موضوعات مرتبط با این یادداشت:

 

راحت و رایگان با ما در تماس باشید

ثبت نام و شهریه کلاسها

 

سخن اخر:

از طریق این وبسایت و یا سایر شبکه های اجتماعی میتوانید مهارتها و تاکتیکهایی را در خصوص زبان و ادبیات انگلیسی بیاموزید و آنها را در جهت منسجم ساختن ساختار زبان انگلیسی بعنوان زبان دوم استفاده کنید، بااینحال موکدا به شما کاربران محترم توصیه میکنیم که شرکت در کلاسهای آموزشی زیر نظر اساتید حرفه ای و کارآزموده و باتجربه بهترین و موثرترین روش برای انجام تمرینات هدفمند با هدف برطرف کردن نقاط ضعف و اشکالات شما و نیز تسریع روند کاربرد آموخته هایتان میباشد.

 

شاد و موفق باشید.

 

©مطالب مندرج در این وبسایت با زحمت و صرف زمان و تجربه فراوان گردآوری، تالیف یا ترجمه شده اند. هرگونه کپی برداری و تکثیر از آن بهر نحوی از انحأ، با هر هدف و در هرکجای جهان، پیگیرد حقوقی و قضائی خواهد داشت.

 

 


طراحی سایت و سئو توسط ضابط