انواع خوانش و تمرینهای Reading

بطور بسیار خلاصه و تیتروار سعی کرده ام که در اینجا یکی از انواع طبقه بندی انواع مهارتهای خوانش Reading که توسط براون Brown در سال 1989 انجام شده را با شما خوانندگان و زبان آموزان گرامی مطرح کنم.

لازم به یادآوری است که طبقه بندی اولیه برای انواع Reading آنها را به دو بخش اصلی؛ خوانش مصوت Oral Reading و خوانش بیصدا Silent Reading تقسیم میکنند. در این یادداشت کوتاه به تحلیل و بررسی  اجمالی خوانش بیصدا Silent خواهیم پرداخت که موارد استفاده و مخاطبان بیشتری در میان زبان آموزان دارد.

طبقه بندی اولیه که برای خوانش بیصدا با آن مواجه میشوید، همانند مهارتهای شنیداری در انگلیسی، دودسته خوانش Intensive یا متمرکز و Extensive یا گسترده هستند. برای بررسی انواع شنیدار و تمرینهای Listening میتوانید اینجا کلیک کنید.

بطور کلی، مطالعه یا خوانش Intensive برای تدریس یا تمرین استراتژی ها و مهارتهای خاص خواندن Reading بکار میرود. خوانش Intensive عموما دربرگیرنده نوعی مطالعه توام با تفکر و بررسی در متون کوتاه است. از طرف دیگر، به هر آنچه که بصورت غیرهدفمند یا برای سرگرمی و بدون بررسی دقیق و نکته ای مطالعه میکنید مطالعه گسترده و پراکنده یا Extensive Reading گفته میشود. مطالعه یا خوانش پراکنده بسمت یک «پایان» بدون عمق پیش میرود.

مطالعه متون آکادمیک، فنی، تخصصی و علمی در برگیرنده دو نوع خاصی از خوانش بنام خوانش Scanning با کاربرد دریافت و ادراک جزییات کلیدی و خوانش Skimming برای دریافت و ادراک معانی لازم و ضروری هستند.

 

الف. Intensive Reading یا خوانش با عمق و جزییات کم

این نوع خوانش عموما برای درک معانی و کلیات و فهم مسایل قاعده ای یا گرامری  Grammar  هستند. معمولا فهم لغات Vocabulary و گرامر Grammar را در متون کوتاه شامل میشود. وقتی شما قطعه ای از یادداشت یک نویسنده را مطالعه میکنید یا زمانیکه چندین متن کوتاه را در ارتباط با یک موضوع خاص مورد ارزیابی قرار میدهید و راجع به متن یا نویسنده آن به اطلاعات و درک مطلب کلی میرسید، در واقع مطالعه شما از نوع خوانش Intensive است. جزییاتی که معمولا در این نوع خوانش مدنظر قرار میگیرند، جزییات خیلی سطحی هستند. هدف از ارایه انواع Intensive Reading در کلاسهای زبان عموما ارتقا فهم و درک لغات و گرامر مرتبط با موضوع زبان است. متون ارایه شده معمولا بیش از ۵۰۰ کلمه نیستند. این متون باید با سطح و دانش زبان دانش آموزان هماهنگ و سطح بندی شده باشند. برای اینکه مدرس یا استاد شما متوجه شود که چقدر از متن مورد نظر فهم یا درک داشتید، احتمالا در کلاسهای زبان از شما تعدادی سوالات کلی راجع به متن پرسیده میشود.

 

ب. Extensive Reading یا خوانش کلی و بدون جزییات

این نوع خوانش Reading معمولا بمنظور درک مطلب جمعی و خیلی کلی صورت میپذیرد. زبان آموزان معمولا متونی را حتی در محیط خارج از کلاس مطالعه میکنند که ممکن است معانی بسیاری از لغات را نیز ندانند اما به منظور کلی و باصطلاح «جان کلامReading for gist » در متن مورد اشاره دست پیدا میکنند. در پایان متن مورد نظر، آنها درک خیلی کلی و فاقد جزییات از متنی که خوانده اند را خواهند داشت. عموما هدف از مطالعه چنین متونی برای زبان آموزان، بالابردن روحیه، اعتماد بنفس و یا لذت بردن است. این نوع خوانش عموما برای درک مطلب Main Idea مفید و تمرین خوبی میباشد، اما برای درک جزییات خاص کاربرد چندانی ندارد.

برای بالابردن سطح مهارتتان در این نوع از reading، باید بصورت روزمره به مطالعه متون طولانی تر اهتمام ورزید. همچنین باید خدمتتان یادآور شوم که برای انجام این نوع از تمارین، نباید به خودتان اجازه دهید که از دیکشنری استفاده کنید یا موضوع مرتبط با گرامرتان را با رجوع به کتاب گرامر به خودتان یادآور شوید. فقط میبایست این متون را مطالعه کنید تا به معنی و منظور کلی نویسنده پی ببرید. از ندانستن معنی چند کلمه نترسید.

از جمله مزایای این نوع تمرینات خواندن Extensive اینست که علاوه بر بالابردن سطح اعتماد بنفس زبان آموزان، میتواند باعث شود که شما به مطالعه کردن عادت کنید و مطالعه متون و کتب انگلیسی را قسمتی از زندگی روزمره خود قرار دهید.

 

ج. Scanning مطالعه سریع با دقت برای دریافت جزییات خاص

این نوع از خوانش و مطالعه معمولا با حرکت سریع چشمها همراه است. شما معمولا بدنبال قطعه ای از اطلاعات مورد نظرتان میگردید. این قطعه خاص از اطلاعات ممکن است نام، آدرس، تاریخ، سمبل یا فرمول خاصی که در جستجوی آن هستید، باشند. کسب مهارت در این نوع از خوانش Scanning بسیار مفید و با کاربرد روزمره خواهد بود. مثلا زمانی که در ایستگاه مترو بدنبال ساعت حرکت یا جستجوی مسیر حرکت ترن مورد نظر خود هستید. ارایه تمرینات از طرف استاد به زبان آموزان بسیار حساس است و متونی که توسط مدرس انتخاب میشوند بهمراه پاسخهای مربوطه باید بدقت انتخاب، طرح یا بررسی شده باشند. شما بعنوان خواننده متن، زمانیکه که متنی را Scan میکنید باید بدنبال کلمات کلیدی مورد نظرتان باشید و سایر موارد مرتبط با لغات Vocabulary یا گرامر Grammar اهمیت چندانی ندارند.

 

د. Skimming مطالعه سریع با دقت برای دریافت کلیات

نوع دیگری از انواع مطالعاتی که در آنها سرعت یک فاکتور اساسی است، Skim کردن متن مربوطه میباشد. Skim کردن متن در مقایسه با Scan کردن آن کمی پیچیده تر میباشد چراکه در فرایند Skimming شما میبایست همواره قسمتی از اطلاعات ارایه شده توسط نویسنده را مد نظر قرار داده و جریان متن را با درنظر داشتن آنچه که از متن درک کرده اید، دنبال کنید. در این نوع از خوانش انگلیسی Reading شما بدنبال قطعه ای از اطلاعات خاص نیستید اما بسرعت باید متن مورد نظر را مطالعه و هضم نمایید. Skim کردن همانند ابزاری است که از آن برای درک و سنجش روند تکامل و ترتیب متنی که میخوانید استفاده میکنید، بر خلاف Scan کردن که شما فقط بدنبال قطعه ای خاص و گمشده در میان متن هستید. مهمترین کاربردهای Skimming شامل: تصمیم گیری، قضاوت، تحلیل و استنتاج و دقت صحیح درمتن میباشد بنحوی که قادر باشید به هر نوع پرسشی که دربرگیرنده درک کلی از جریان متن باشد، پاسخ دهید. Skim کردن بیشتر به بیان و منظور جمله های مندرج در متن میپردازد و نه واژگان یا لغاتی که اطلاعات خاص و کوچک را بیان میکنند.

مطالعات سرعتی Scan & Skim در آزمونهای آیلتس IELTS، تافل TOEFL یا سایر آزمونهای زبانهای مختلف کاربرد و اهمیت فراوانی دارند. از این رو به شما زبان آموز محترم توصیه میکنم که پس از تمرین مهارتهای خوانش Intensive و Extensive Reading و روزمره شدن آن نوع از مطالعه، کم کم برنامه ریزی و تمرین مناسب زیر نظر اساتید با تجربه جهت تجربه و تمرینهای خوانشی-سرعتی Scanning و Skimming نیز داشته باشید.

 

برای درک بهتر انواع خوانش Reading بطور خلاصه، به مثالهای زیر دقت کنید.

 

مطالعه رمان = Extensive Reading یا خوانش کلی و بدون جزییات

مطالعه متنی یک یا دو صفحه ای در یک مجله که نظر شما را بخود جلب کرده = Intensive Reading یا خوانش با عمق و جزییات کم

در سالن انتظار فرودگاه، از میان اطلاعات نمایش داده شده روی تابلوی اطلاعات پرواز، بدبال ساعت فرود پرواز شماره A3749 ایرلاین Lufthansa هستید = Scanning مطالعه سریع با دقت برای دریافت جزییات خاص

مقاله ای راجع به تکامل و تارخچه معماری خوانده اید، میخواهید دریابید که دوره های معماری قبل و بعد از معماری مدرن کدامها بوده اند = Skimming مطالعه سریع با دقت برای دریافت کلیات

 

 

برای تماس با من، طرح نظرات و پیشنهادات و هماهنگی جهت شروع دوره زبانتان اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

 

 

 


طراحی سایت و سئو توسط ضابط