فرمتهای مختلف Writing

دوستان، زبان آموزان و خوانندگان گرامی این صفحه!

لازم به ذکر است که در خصوص نگارش هر کدام از مطالب ارایه شده، میتوان به نکات متعدد کلیدی و روشها و تکنیکها و طبقه بندی های خاص هر عنوان اشاره کرد، که قطعا چنانچه عمر و فرصتی باقی باشد، انشاالله در آینده، قطعا این صفحه و سایر صفحات این وبسیات مبسوط تر و مقبول تر در اختیار خوانندگان و علاقمندان قرار میگیرند. مع الوصف، هدف اینجانب از ارایه این صفحه، همواره جلب نظر خوانندگان و کسانیکه علاقمند به فراگیری نحوه نگارش زبان انگلیسی هستند به این موضوع کلیدی بوده که در اولین گام برای تسلط بر نگارش زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری میبایست این نکته را مد نظر قرار دهید که با توجه به سبک Genre و مطلبی که قصد نگارش آن را دارید میبایست اطلاعات کافی نسبت به فرمتها، ساختارها و اصول و چهارچوب کلی مرتبط با آن را نیز  داشته باشید. اگر میخواهید مهارت نوشتار خود را مثلا برای نوشتن نامه های اداری یا گزارشات سازمانی یا مقالات ژورنالی و غیره ارتقا دهید، در نخستین گام باید از تفاوتهای ساختاری و کلیدی میان آنها  به لحاظ فرمت، حجم، رسمی و یا غیر رسمی بودن کلمات، سطح کلمات استفاده شده به لحاظ ادبی و ... مطلع باشید. این صفحه تنها اشاره کوچکی به این تفاوتها و تعاریف است.

در طی سالها تدریس و مطالعه زبان انگلیسی، با زبان آموزان زیادی برخورد کرده ام که از من راجع به فرمتهای مختلف Writing انگلیسی پرسیده اند.  همانطور که پیشتر نیز بدان اشاره کردم: «برای نوشتن هر نوع متن به زبان انگلیسی، قبل از هر چیز نیاز به نقشه راه دارید» و این نقشه راه، چیزی نیست بجز فرمت یا ساختار نوشتاری که میبایست در آن چهارچوب و به ان ترتیب عمل کنید. داشتن نقشه راه یک اصل و یک کمک اساسی برای نوشتار انگلیسی شماست.

فرمتهای نوشتن به زبان انگلیسی Writing بسته به آنچه که نویسنده میخواهد خلق کند، میتوانند متغیر باشند. اگر شما دانش آموز، زبان آموز یا دانشجو هستید، احتمالا با دنیایی از مقالات و نوشتجات انگلیسی دست به گریبانید. اگر کارمند شرکتی هستید، احتمالا با نوشتن انواع پروپوزال ها Proposal و گزارشات  Report سر و کار دارید. فرمها و دستورالعمل های زیادی وجود دارند که هرکدام فرمت و ساختار نوشتاری مخصوص به خود را طلب میکنند.

در این یادداشت قصدم بر این است که شما را بطور چکیده و خلاصه با انواع Writing انگلیسی و نامهای مختلف آنها اشنا کنم. برای هرکدام از این عناوین، فرمت و ساختار خاص نوشتاری تعرف شده است که اگر شما به هر دلیلی با آن نوع خاص از نوشتار سروکار دارید، میبایست فرمت و ساختار خاص آن را نیز فرا بگیرید. از انجاییکه در نوشتار انگلیسی برای هر پاراگراف نام و چهارچوب خاصی در نظر گرفته شده، و با توجه به تغییر سبک نوشتار از هر فرمت با عنوان و فرمت دیگر، جهت آشنایی تخصصی و متعاقبا تمرین و اصلاح مهارت نوشتاری تان به زبان انگلیسی English Writing صمیمانه به شما توصیه میکنم که این مهارت را در کلاسهایی که من بطور اختصاصی برگزار میکنم، و یا زیر نظر اساتید ماهر و باتجربه، تقویت کنید.

 

زندگینامه Autobiography

نوشتن زندگینامه Autobiography یکی از انواع مشخص Writing انگلیسی است که در آن نویسنده به شرح و ثبت زندگی شخصی خود میپردازد. نوشتن Autobiography میتواند تجربه عظیمی باشد. اگر تمایل دارید در مورد زندگینامه خود به زبان انگلیسی بنویسید، این عنوان را برای نوشتار خود تحقیق و بررسی کنید، اما اگر هنوز برای نوشتن Autobiography خود مردد هستید، فعلا میتوانید به نوشتن خاطرات روزمره تان Diary به زبان انگلیسی قناعت کنید. اگر روزی تصمیم به نوشتن زندگینامه Autobiographyتان داشتید، دنیایی از اطلاعات جالب و بدرد بخور را در دفترچه خاطرتتان خواهید یافت.

 

بررسی و نقد ادبی Book Reviews

متون و انتقادات ادبی نقش بسیار پررنگ و موثری در زندگی حرفه ای نویسندگان بازی میکنند. انتقاد ادبی سازنده بر یک Book Review کتاب میتواند آینده تاثیرات اجتماعی آن کتاب و فروش آن را دستخوش تحول و تغییرات شگرف کند. انتقادات ادبی میتوانند همچنین تاثیر عکس بر فروش اثرات اجتماعی آن داشته باشند.

 

نوشتار انگلیسی در مورد طرح های شخصیتی Character Sketches

دو نوع سبک نوشتاری در مورد طرح شخصیت وجود دارد؛ یکی شامل خلق شخصیت است که معمولا با پرسش و پاسخهایی همراه است. برای اینکه با این نوع از نوشتار انگلیسی آشنا شوید، تا جاییکه میتوانید متونی را در خصوص Character Sketches بخوانید. نوع دیگر در واقع، تکالیف و پروژه های آکادمیک در خصوص خلق مجدد شخصیتهای داستانی نویسندگان دیگر وجود هستند. این تمرینها به گونه ای طراحی شده اند که به شما کمک میکنند تا بتوانید شخصیتهای داستانهای خود را خلق کنید.

توجه داشته باشید که خلق و توصیف شخصیت در تمام انواع نوشتار انگلیسی بسیار مهم هستند، مثلا؛ اگر شما در حال نوشتن زندگینامه Autobiography خودتان هستید، نهایتا مجبورید به خلق یا توصیف شخصیتهای زندگیتان بپردازید. همچنین با در نظر گرفتن طرح شخصیت، زمانی که دارید یک نقد یا بررسی ادبی مینویسید، میتوانید از آن شخصیتها در داستانهای خود استفاده کنید.

 

مقالات کمدی Comic Strips

اگر تا بحال نشریات کمیک خوانده باشید یا مقالاتی که بصورت کمیک در بسیاری از روزنامه ها وجود دارند را مطالعه کرده باشید، شما از قبل با مقالات کمدی Comic Strips اشنا شده اید. کمدی (شادی‌نامه یا شادانه) (به یونانی باستان: κωμῳδία / kōmōidía) و (به لاتین: comoedia) همچنی یکی از سبک‌های نمایشی است که از واژهٔ یونانی kōmōidía (متشکل دو بخش κῶμος kỗmos، جشنی به افتخار دیونسیوس، و ἀοιδή (آواز)) ریشه می‌گیرد. معادل فارسی این کلمه به عنوان سبک نمایشی، خنده دار است.

به ظاهر هدف کمدی خنده و تفریح است اما در حقیقت مسائل جدی در پردهٔ شوخی نموده می‌شود. در کمدی شخصیت قهرمانان و شکست‌هایشان بیشتر جنبهٔ شادی‌آور و عمدتاً سرگرمی دارد و معمولاً بیننده بدان توجه جدی نمی‌کند. تماشاگر ازقبل می‌داند که فاجعهٔ بزرگی اتفاق نخواهد افتاد بلکه سیر حوادث در جهت کامرانی قهرمان یا قهرمانان است. قهرمانان کمدی اکثراً افرادی از قشر متوسط یا پایین جامعه‌اند که در طول نمایش مرتکب اشتباهات یا رفتارهایی می‌شوند که مخاطب بر دردسرسازبودن یا اشتباه بودن این اهمال اشراف کامل دارد. (سطح آگاهی مخاطب از قهرمان در مورد مسایل و رخدادها بالاتر است و همین موجب خنده‌است)

ارسطو می‌نویسد: "کمدی تقلید و محاکاتی است از اطوار و اخلاق زشت، نه این که توصیف و تقلید بدترین صفات انسان باشد؛ بلکه فقط تقلید و توصیف اعمال و اطوار شرم آوری است که موجب ریشخند و استهزاء می‌شود. آنچه موجب ریشخند و استهزاء می‌شود امری است که در آن عیب و زشتی هست، اما آزار و گزندی از آن (عیب و زشتی) به کسی نمی‌رسد»

 

توصیفات Descriptions

توصیفات نوعی از گفتار یا نوشتار Writing هستند که به وصف یک شخص، حادثه، رویداد یا شیء میانجامند. این نوع خاص از نوشتار بسیار برای نوشتن انواع متون Fiction یا تخیلی و یا متون واقع بینانه non-fiction بسیار مفید و کاربردی است.متون توصیفی یکی از انواع متون ترجمه هستند. متون توصیفی، متونی هستند که نویسنده قصد دارد با نوشتن آن‌ها احساس یا تاثیری را به خواننده منتقل کند. در واقع در این دسته از متون هدف نویسنده بیش از هر چیزی آن است که احساسات خواننده را تحت تاثیر قرار بدهد و به همین دلیل برای تاثیرگذاری بیشتر کلامش از آرایه‌های ادبی استفاده می‌کند. با این توضیح طبیعی است که برای درک درست متون توصیفی خواننده بهتر است با این آرایه‌های ادبی آشنا باشد و بتواند ترکیب‌های مجازی و استعاری به کار رفته در متن را تشخیص بدهد. در واقع می‌توان گفت که بارزترین ویژگی متون توصیفی، ترکیب‌های ادبی به کار رفته در آن است. 

 

Diaries خاطره نویسی

نوشتن خاطرات را بعنوان روزنگار یا خبرنامه زندگی خودتان در نظر بگیرید. خاطرات درواقع جزییات آنچه را که طی یک روز از زندگی شما بوقوع پیوسته را ترسیم میکنند. نوشتن خاطره عمدتا جزییاتی راجع به کسانی که در آن روز دیده اید، آنچه که انجام داده اید و جاهایی که در ان روز بخصوص رفته اید میشود. معمولا آنچه که در خاطره نویسی بدان توجه زیادی نمیشود، مسایل مربوط به احساسات، حالات روحی و افکار است. موقع نوشتن خاطرات توجه کنید تا حجم قابل توجهی از متن  را در وصف احساسات و افکار بکار نبرید. در نوشتن زندگینامه یا autobiography خود میتوانید از خاطرات Diary خویش یادداشتهای را بهعاریه بگیرید. نوشتن خاطره diary تا حد بسیار زیادی شبیه نوشتن مجله Journal میباشد، اما تفوت اصلی آنها اینست که خاطرات عمدتا بر روی جزییات پایه تمرکز دارند. این جزییات پایه عمدتا شامل: چه کسی؟ چه چیزی؟ کجا؟ کی؟ و چه زمانی؟ میباشند، اما یک journal یا مجله، عمدتا چرایی ها و چگونگی ها را به قلم میکشد. هردوی journal و diary در نوشتن autobiography یا زندگینامه بسیار مفید و قابل استفاده خواهند بود.

 

مقاله Article انشاء Essay گزارش Report و تحقیق Research Paper

یکی از اهداف شخصی من برای درج این صفحه و این مطلب در وبسایتم، ارایه، معرفی و جلب نظر شما خواننده محترمی بوده  که احتمالا در مقاطع مختلف تحصیلات آکادمیک مشغول به مطالعه هستید. مطالعه این پاراگراف قطعا برای شما سودمند خواهد بود. 

انشاها در واقع  متونی هستند که تمرکز اصلی شان بر یک موضوع خاص معطوف است. انشاها اصالتا به چهار دسته اصلی تقسیم میشوند: الف. انشاهای تفصیلی یا Expository ب. انشاهای توصیفی یا Descriptive ب. انشاهای نقلی یا روایتی Narrative ج. انشاهای متقاعد و مجاب کننده یا تشویقی Persuasive. مقالات مفید زیادی در مورد انواع انشا وجود دارند که اگر در این خصوص مطالعه یا تحقیقی دارید میتوانید به آنها مراجعه فرمایید.

تفاوت انشاء Essay و مقاله Article بصورت چکیده

مقاله یا Article نوع خاصی از نوشتار است که عمدتا در مجلات، روزنامه ها، هفته نامه ها و سایر متون انتشاراتی استفاده میشود، درحالیکه انشاء یا Essay نوشتار کوتاهی است در مورد یک موضوع بخصوصو مقاله یا Article متنی است که عموما به خواننده اطلاعاتی را در مورد یک مفهوم میدهد، ولی انشاء Essay متنی است که بصورت پاسخ برای یک سوال یا گزاره تنظیم شده است.

تفاوت گزارش Report و انشاء Essay بصورت چکیده

هدف از نوشتن گزارش Article رساندن و تفهیم اطلاعات خاص به گونه ای است که بطور هدفمند خواننده را نسبت به اطلاعات خاص مورد اشاره آگاه سازد. علیرغم اختلافات موجود بین Report  و Essay در برخی از رشته های خاص ادبی، تفاوتهای اختصاصی بین آنها کمی مبهم و نامشخص بنظر میرسد، مثلا؛ انشا Essay میتواند ساختاری شبیه گزارش Report داشته باشد، اما عناوینی در آن گنجانده میشوند که تفکیک کننده قسمتهای مختلف آن انشاء Essay هستند.

تفاوت بین تحقیق Research Paper و Essay انشا

فرمتهای مختلفی در ارتباط با Resarch Papers ارایه شده اند، اما بطور خلاصه Research Papers جزیی از انواع نوشتار آکادمیک هستند که بر مبنای تحقیقات موثق نویسنده در خصوص یک موضوع عموما علمی تنظیم میشوند. در انواع Research Paperها سه عنصر آنالیز و بررسی، ترجمه و همچنین تحقیقات علمی نقش موثر بازی میکنند.  تحقیقات ترمیک Term Paper، تز فوق لیسانس Master's Thesis یا پایان نامه دکتری از شناخته شده ترین انواع Research Papers هستند.

 

نوشتن Fables یا افسانه

داستانهای کوتاه با محتوای آموزنده اخلاقی معمولا بعنوان Fables شناخته میشوند. مثال شاخص از انواع Fables نمونه Aesop's Fables میباشد که با مطالعه آن علاوه بر دریافت انواع مطالب آموزنده، با معنی و مفهوم کلی Fables آشنا میشوید. چنانچه علاقمند به نوشتن Fableهستید به شما توصیه میکنم قبلا کمی مطالعه در مورد متونی که به اخلاقیات و ارزشها پرداخته اند داشته باشید و به واژگان و ادبیات بکارگرفته شده در آنها با دقت بپردازید.

 

مقالات How-to Articles یا چطور و چگونه

با بالارفتن دسترسی به اینترنت در جوامع مختلف، مردم زیادی در سرتاسر جهان شروع به نوشتن متونی بصورت « چطور کاری را انجام دهیم How to do something » کرده اند. این نوع نوشتار درواقع جزو مقالات غیر تخیلی nonfiction article محسوب میشود. معمولا به شما راهکار یا مراحلی را پیشنهاد میکند که بتوانید کاری را انجام دهید. معمولا نویسندگان برای نوشتن چنین مقالاتی ۶ مرحله را سپری میکنند. اگر تمایل دارید چنین مقالاتی را با پایه علمی بنویسید، تصویر زیر میتواندشما را در این خصوص راهنمایی کند.

نوشتن انواع Letters نامه ها

نامه های سنتی که با دست نوشته میشدند تقریبا منسوخ شده اند. برای نوشتن نامه به زبان انگلیسی نکات جالب و متنوعی را باید مد نظر قرار دهید. با ظهور ایمیلها e-mails و مسیجهای دیجیتال text messaging اندک اندک بعد هنری نوشتن نامه ها با قلم و کاغذ و خوش خطی و خوانا نویسی تحت تاثیر قرار گرفته و یا به فراموشی سپرده شده است. اگر همچنان به نوشتن نامه ها به سبک قدیمی، سنتی و هنری آن به انگلیسی علاقمند هستید باید علاوه بر اطلاعات گرامری و واژگان و علامت گذاری، به خوشنویسی یا calligraphy هم توجه ویژه داشته باشید.

برای دیدن ویدیوی جالبی در مورد خوشنویس انگلیسی یا calligraphy میتوانید اینجا را کلیک کنید.

همانطور که پیشتر نیز بدان اشاره کردیم برای نوشتن نامه باید با فرمتها و انواع مختلف آن آشنا شوید. از آنجاییکه بحث نوشتن نامه ها کمی مفصل تر از مجال این صفحه است، صفحه خاصی را با عنوان «چطور به زبان انگلیسی نامه بنویسیم؟» در این وبسایت ایجاد کرده ایم که شما میتوانید اطلاعات نسبتا جالب و مفصلی را در این خصوص کسب کنید. برای رجوع به این صفحه اینجا و یا بر روی عنوان صفحه کلیک کنید.

 

مونولوگ یا تک گویی Monologues

مونولوگها در واقع گفتار نسبتا طولانی انجام شده توسط یک کاراکتر در نمایش یا فیلم هستند. مونولوگها میتوانند فرمتی شبیه گفتگو داشته باشند با این تفاوت که مونولوگها معمولا قطعه ای تخیلی و غیر واقعی هستند. بسیاری از اوقات نمایشنامه نویسان مونولوگها را برای ماهیت بخشیدن به زندگینامه افراد واقعی در داستان بکار میبرند.

تک گویی یا مونولو را میتوان شیوه‌ای نمایشی درنظر گرفت که از اواخر قرن 19 در نمایشنامه‌نویسی و داستا‌ن‌نویسی متداول شده است. در این شیوه ذهن‌گرایی و درون‌گرایی مد نظر است که البته با دو رویکرد بیرونی و درونی ارائه می‌شود. در تک گویی درونی، آن چه در نمایش شنیده می‌شود، در خلوت و تنهایی شخصیت می‌گذرد، یعنی به نوعی شاهد واگویه‌های درونی شخصیت هستیم که در تنهایی‌اش صورت می‌گیرد. اما در تک گویی بیرونی، نوعی برون‌افکنی است که با صدای مشخص برای یک یا چند شنونده روایت می‌شود. البته در هر دو مورد تا حد زیادی نظم معمول در گفتار ذهنی و بیرونی بر هم ریخته است و این به دلیل بیماری شخصیت است. واگویه‌های درونی و بیرونی بیانگر تنهایی، وحشت، اضمحلال، روان‌پریشی، عصبانیت و خودخوری شخصیت است. در حالت معمول که فرد دچار چنین کنش‌های ابرازگرایانه نمی‌شود،‌ شخصیت به دنبال درمان خود انگیخته است و لازم است که از درون تنظیم شود. گاهی روانکاوان چنین وضعیتی را پیش می‌آورند تا به مرور شخصیت بیمار ذهنی و روانی به سمت و سوی بهبودی و تخلیه روانی پیش برود. گاهی نیز به طور طبیعی خود بیمار با یافتن آدم‌های مورد اعتماد یا در رویارویی با طبیعت به برون فکنی خود می‌پردازد. در هر دو صورت احتمال درمان وجود دارد. به خصوص اگر شخصیت بیمار با حمایت جدی اطرافیان روبه‌رو شود.

 

عناوین خبری News Articles

این قطعات خاص معمولا  اینکه چه کسی یا چیزی در کدام کدام یا چه زمان و چرایی حوادث و اتفاقاتی که به واقعیت پیوسته اند را بعنوان اصل ساختار خود در نظر میگیرند. عناوین خبری News Articles در روزنامه ها، مجلات یا سایتهای خبری آنلاین نشر و ارایه میشوند. همچنین وبلاگهای زیادی وجود دارند که دربرگیرنده و ارایه کننده عناوین خبری هستند.

 

نظر و عقیده Opinion

نظرات و عقاید نوع خاصی از نوشتار واقعی یا غیر خیالی هستند که جزییات عقاید نویسنده را ترسیم میکنند. برای نوشتن نظرات Opinions نویسنده میبایست همواره واقعی و غیر تخیلی بودن قطعه نوشتاری مورد نظر را بر پایه آیتم، سرویس، شخص یا موقعیت خاصی منطبق و مکتوب کند. بررسی و نقد ادبی Book Reviews ساخناری بسیار شبیه به عقاید و نظرات Opinions دارند.

 

نمایشنامه Plays

نمایشنامه ها قطعات هنری و نمایشی هستند که انتظار میرود اعنال و رفتارهای فیزیکی را مکتوب کنند. شما احتمالا با انواع این نمایشنامه ها نظیر رومئو و ژولیت Romeo & Juliet یا سایر نمایشنامه های معروف شکسپیر آشنایی قبلی دارید.

جنانچه علاقمند به نوشتن نمایشنامه به زبان انگلیسی هستید، اطلاعات جالبی را میتوانید از طریق تصویر زیر مد نظر قرار دهید.

 

شعر Poem

شعر یا نظم نیز نوع خاص دیگیر از نوشتار در ادبیات است. شعر در واقع قطعه منظوم آهنگ واری است که مرزهای میان نثر و آواز را درنوردیده است. معمولا المانهای رسمی و قواعد خاصی برای نوشتن شعر Poem باید لحاظ شوند که از آن جمله میتوان به وزن و نظم شهر Meter، قافیه Rhyme، آهنگ و ساختار Stanza شعر است، با اینحال انواع خاصی از شعر نو و آزاد Free Verse Poetry وجود دارند که از این چهارچوبها و اصول رسمی تبعیت نمیکنند.

 

چکیده کار و تحصیل CV / Resume

اگر تابحال برای کسب هرنوع موقعیت شغلی جستجو کرده باشید، احتمالا با واژه Resume آشنا شده اید. رزومه ها معمولا شرحی از تحصیلات، سوابق و مجموعه مهارتهایی که شما در ارتباط با کسب شغل موردنظرتان بدست آورده اید ارایه میکنند.

باید همواره این واقعیت را مد نظر قرار دهید که بین رزومه Resume و سی وی یا تاریخچه تحصیلیتان CV سه تفاوت اصلی وجود دارد، که عبارتند از: 1. حجم یا محتوی، 2. هدف از ارایه و 3. طرح بندی.

رزومه Resume معمولا شرح مختصری از مهارتها، توانایی ها و تجارب شماست که حداکثر در یک یا دو صفحه ارایه میشود، درحالیکه CV معمولا جزییات بیشتری از موارد یادشده را در برگرفته و میتواند به سه یا حتی چهار صفحه نیز برسد. رزومه Resume معمولا شرح مختصری از هریک از پوزیشن های Position شما ارایه میکند، اما CV معمولا در مورد یک موقعیت مثلا شغلی شرح خلاصه ای را ارایه میکند و جزییات، تغییرات و شرح مرتبط با آن در نامه پوشش Cover Letter مطرح میگردد. و مورد آخر اینکه، در CV تسلسل، زمانبندی و ترتیب طی کردن مراحل هر دوره یا موقعیت شغلی نگارنده با جزییات و ترتیب خاص آن در نظر گرفته میشود، درحالیکه برای نوشتن رزومه صرفا به نگاشتن عنوان و شرح مختصر آنچه که با دوره یا موقعیت شغلی موردنظر منطبق تر است، اکتفا میکنیم. بطور کلی میتوانم به شما خوانندگان محترم این مطلب عرض کنم که تفاوت اصلی و عمده میان CV و Resume در اینست که CV شما بیشتر به ارایه شرح کامل تمام سوابق و دوره های آموزشی و شغلی شما میپردازد، درحالیکه رزومه Resume دقیق تر، مختصرتر و هدفمند تر با تمرکز بیشتر بر ارایه خلاصه ای از دوره های شغلی شما تنظیم میگردد.

Let’s revise:
CV – long, covers your entire career, static
Resume – short, no particular format rule, highly customizable

 

نوشتن آواز یا ترانه Song

وقتیکه شعر یا شاعر کلمات آهنگین، برای موزیک تنظیم میشوند، به آن آواز، ترانه یا Song میگوییم. ترانه ها میتوانند تاثیر شگرفی بر روحیات و عملکرد انسانها داشته باشند. تَرانه همچنین به معنی شعر و آهنگی که خواننده آن را تحت قواعد موسیقایی اجرا کرده باشد گفته می‌شود. به تعبیر دیگر هر شعری که قابلیت موسیقایی داشته باشد را می‌توان ترانه دانست. یک آهنگ ممکن است توسط یک خواننده بطور تکی خوانده شود یا به همراه گروهی از خوانندگان به‌طور دو نفره، سه نفره یا بیشتر که در یک هارمونی مشخصی با هم اجرا می‌کنند؛ ولی این شکل برای ارکسترهای بزرگ کلاسیک یا اپرا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. ترانه‌هایی که توسط بیشتر از یک نفر، در یک گروه در رنگ آمیزی‌های کلامی و در چند هارمونی خوانده می‌شود را کر می‌نامند.

 

نطق، سخنرانی - گفتار Speech

 

زمانیکه سخنران یا گوینده ای شرح و مطلبی را در حضور مخاطب یا مخاطبین خود بطور رسمی ارایه میکند، در واقع درحال ارایه گفتار یا نطق Speech است. این نطق یا گفتار معمولا پیش از سخنرانی مکتوب و تنظیم میشود. نوشتن نطق یا متن سخنرانی معمولا ساختاری شبیه به انشا Essay دارد، با این تفاوت که متون سخنرانی ها معمولا توسط گوینده خاص با لحن و گهگاه تن صدای خاص در مقابل حضار و مخاطبین ارایه میشوند.

بنقل از ویکیپدیا، گفتار عبارت است از شکل تلفظ‌شدهٔ ارتباطات انسانی که مبتنی بر ترکیب نحوی لغات یا نام‌هایی است که از فرهنگ لغات بسیار بزرگ (معمولاً بیش از ۱۰٬۰۰۰ لغت مختلف) بدست می‌آیند. هر کلمه گفتاری از ترکیب آوایی مجموعه محدودی از واحدهای صوتی گفتاری ثابت و صدادار ایجاد می‌شود. این فرهنگ لغات، نحوی که آن‌ها را می‌سازد، و مجموعه واحدهای صوتی گفتاری آنها، متفاوت با ایجاد موجودیت هزاران نوع مختلف زبان‌های بشری است که متقابلاً غیرقابل فهم‌اند.
افراد (متکلّمین به چند زبان) اغلب قادر به برقراری ارتباط با دو یا بیشتر زبان‌اند. توانایی‌های صوتی که انسان‌ها را قادر به تولید گفتار می‌کند نیز به انسان توانایی آواز خواندن می‌دهد. فرم اشاره‌ای ارتباط انسانی برای ناشنوایان به شکل زبان علائمی وجود دارد. گفتار در برخی فرهنگ‌های زبان مکتوب بوده‌است، اغلب زبانی که به لحاظ فرهنگ لغت، نحویات و آوائی متفاوت از زبان تکلمی همراه بوده‌است.

 

داستان بلند Tall Tale

کودکان، چه خودشان از این واقعیت اطلاع داشته باشند یا خیر، در گفتن داستانهای بلند، موجودات فوق العاده ای هستند. داستانهای بلند معمولا نوع مبالغه شده ای از اتفاقات ساده یا رویدادهای طبیعی زندگی هستند. این داستانها مبالغه شده به نحو مبالغه آمیز و بعضا باورنکردنی بازگو میشوند. یک نمونه جالب از داستانهای بلند ‌Big Fish است که فیلم آن نیز در سال ۲۰۰۳ در آمریکا ساخته شده است. داستانهای بلند به لحاظ سبک و سیاق Genre جایی بین افسانه و جک قرار دارند. ضمن در نظر گرفتن شباهتهای میان داستانهای بلند Tall Tales و افسانه ها Legends یا Fables باید به این مساله توجه اساسی داشته باشید که مبالغه در افسانه ها معمولا در خصوص شخصیتهای اصلی و قهرمانان داستان صورت میگیرد، درحالیکه در داستانهای بلند این مبالغه عموما در خصوص خود جریان و نحوه داستان گنجانده میشود.

 

دوستان، زبان آموزان و خوانندگان گرامی این صفحه، لازم به ذکر است که در خصوص نگارش هر کدام از مطالب فوق الذکر میتوان به نکات متعدد کلیدی و روشها و تکنیکها و طبقه بندی های خاص هر عنوان اشاره کرد، که قطعا چنانچه عمر و فرصتی باقی باشد، انشاالله در آینده قطعا این صفحه و سایر صفحات این وبسیات مبسوط تر و مقبول تر در اختیار خوانندگان و علاقمندان قرار میگیرند. مع الوصف، هدف اینجانب از ارایه این صفحه، همواره جلب نظر خوانندگان و کسانیکه علاقمند به فراگیری نحوه نگارش زبان انگلیسی هستند به این موضوع کلیدی بوده که در اولین گام برای تسلط بر نگارش زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری میبایست این نکته را مد نظر قرار دهید که با توجه به سبک Genre و مطلبی که قصد نگارش آن را دارید میبایست اطلاعات کافی نسبت به فرمتها، ساختارها و اصول و چهارچوب کلی مرتبط با آن را نیز  داشته باشید. اگر میخواهید مهارت نوشتار خود را مثلا برای نوشتن نامه های اداری یا گزارشات سازمانی یا مقالات ژورنالی و غیره ارتقا دهید، در نخستین گام باید از تفاوتهای ساختاری و کلیدی میان آنها  به لحاظ فرمت، حجم، رسمی و یا غیر رسمی بودن کلمات، سطح کلمات استفاده شده به لحاظ ادبی و ... مطلع باشید. این صفحه تنها اشاره کوچکی به این تفاوتها و تعاریف است.

 

شاد و پیروز باشید،

مرتضی طاهری


طراحی سایت و سئو توسط ضابط